Hem

Välkommen till Betel

Vi är en kristen församling belägen i Runemo med stort hjärta för mission.
På hemsidan hittar du information om gudstjänster och samlingar vi har.
Välkommen

Förra veckan på Betel:
Av Siv Sandsgård

Som ni alla vet var det Fars Dag i söndags och det brukar alltid uppmärksammas i vår församling. Så blev det även i år, på mer än det vanliga sättet. Tord Renkel som predikade, utgick från Ef 3:14 – ”Därför böjer jag mina knän för Fadern, han från vilket allt vad Fader heter i himlen och på jorden har sitt namn.”

Det var en predikan om den Fader som Jesus talade om, hans Fader och vår Fader. Predikan genomsyrades av kärlek och värme. Men som alltid när Tord predikar fanns även stänk av humor med! Han avslutade sin predikan med att plocka fram fem fäder, allt ifrån den yngsta pappan till en av de äldsta fäderna i församlingen. Dessa fick först förbön av församlingen och sedan fick de som önskade, gå fram till en av de fäder som stod där, och i sin tur få förbön. Allt andades harmoni, kärlek och värme och många upplevde Guds närvaro på ett underbart sätt. Lovsången den här söndagen, fylld av en innerlig kärlek till Jesus, berörde också våra hjärtan.

Tisdag den 8 november var det Hälsingebön i Betel och det var roligt att se så många människor från olika delar av Hälsingland och även Gästrikland sluta upp. Curt Johansson delade några tankar, sedan Pereric Herza inledde på ett starkt sätt. Sedan delade några andra pastorer/ledare de tankar som låg överst i deras hjärtan. Summan av det hela blev, som jag uppfattade det, en uppmaning till oss som kristna, att sträcka på oss och inta vår plats i Kristi kropp, för vi går mot den sista tiden.

Det var en mycket givande vecka för mig och jag tror att många kan instämma i det!

 

Kalender

torsdag 21 december 19:00
Böneberget (Betel)
tisdag 26 december 18:00
Gudstjänst Peter Rens. (Betel)
söndag 31 december 20:00
Nyårsfest med middag, gemenskap och underhållning. Klicka för mer info. (Betel)
söndag 7 januari 11:00
Gudstjänst Tord Renkel. Nattvard (Betel)
torsdag 11 januari 19:00
Böneberget (Betel)
söndag 14 januari 11:00
Gudstjänst Curt Johansson. (Betel)
torsdag 18 januari 19:00
Böneberget (Betel)
lördag 20 januari 16:00
Jubileumsfest Curt Johansson firar 75år och 50år i tjänst. Klicka för mer info (Betel)
söndag 21 januari 11:00
Församlingens årsmöte David Duveskog. (Betel)
torsdag 25 januari 19:00
Böneberget (Betel)

Curts blogg

Vår podcast

Kontakt

E-post
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Telefon
0278-13010 (Trosgnistan)
0271-15251 (Betel)

Expeditionen

Kyrkans expedition finns på Trosgnistans Missionscenter där du kan träffa Curt, David eller Tord. Trosgnistans center ligger på Gärdet i Bollnäs. (Edelsbergsvägen 5) [Karta]

Hitta till kyrkan

Betel
Runemovägen 130
822 92 Alfta
[Karta]

Adress

Betel
c/o Trosgnistans Mission
Box 1112
821 12 Bollnäs

Gåvor

Swish
123 157 9150

BankGiro
5580 - 7234